Word 2010 a číslované nadpisy

Používám Word už nějaké to léto a v poslední verzi musím ocenit opravdu jednoduché vytváření automaticky číslovaných nadpisů. Je to tak primitivní, že jsem sestavil rychlý návod.

Pokud jste zkoušeli třeba ve Wordu 2003 vytvářet automaticky hierarchicky číslované nadpisy typu 1, 1.1, 1.2, 2, 2.1, 2.1.1, určitě jste si všimli, že to docela bolí. Mnoho lidí na to úplně rezignovalo a do svých prací prostě doplnili číslování ručně po jejím dokončení. Přehodit nebo přidat potom kapitoly znamenalo hromadu práce navíc.

Když jsem se vrhal na číslované nadpisy dneska, měl jsem v puse nepříjemnou pachuť. Úplně zbytečně – ve Wordu 2010 se to totiž dělá takhle snadno:

Krok 1 – prázdný dokument

Na začátku mám čistý dokument s připravenou budoucí strukturou.

Výchozí stav

Krok 2 – vytvoření nadpisů

Potom označím jednotlivé řádky jako nadpisy. Používám při tom panel Styly vpravo nahoře. Pro přehlednost je nadpis první úrovně červený, nadpis druhé úrovně zelený a nadpis třetí úrovně modrý.

Text byl převeden na nadpisy

Krok 3 – výběr číslování

Kurzor jsem umístil do prvního nadpisu, ale vůbec na tom nezáleží (na obrázku je třeba vidět pro změnu označený celý text). Podstatné je, že nahoře jsem v sekci Odstavec kliknul na tlačítko Víceúrovňový seznam.

Výběr číslování

Pak už jsem se jenom nechal vést obrázky a zvolil styl ve druhém řádku v Knihovně seznamů. Je vidět, že grafika hodně napovídá, a troufám si tvrdit, že tam určitě najdete typ číslování, který potřebujete.

Zvolený styl seznamu

Krok 4 – kochání se výsledkem

Hotovo, nadpisy se pěkně očíslovaly podle hierarchie.

Očíslované nadpisy

Zajímavější ale je, že se automaticky aktualizovaly i styly, takže to není jednorázový proces, ale promítne se do celého dokumentu.

Upravené styly

Další úpravy

Nebude-li základní výběr z nějakého důvodu stačit, můžete si vytvořit vlastní styl číslování. V nabídce Víceúrovňový seznam, kde jsme již jednou byli, se nachází patřičná volba – Definovat nový styl seznamu. V ní můžete upravovat, jak bude seznam vypadat.

nadpisy_vlastni_styl

Definice nového stylu seznamu

Ve stejné nabídce jako definování nového stylu je i položka Definovat nový víceúrovňový seznam. Tam teprve začíná pravá magie, jak ji známe z dřívějších verzí Wordu – přiřazování úrovní stylům (takže se nečísluje jenom podle napisů, ale podle čehokoliv, přičemž je respektována dědičnost).

Tvorba nového seznamu

Pokročilé volby pro tvorbu nového seznamu

 

A to je všechno. Věc, u které jsem se kdysi pěkně navztekal, je dneska otázkou… kolika?… dvou kliknutí.

Snadné, když víte jak. Winking smile

18 thoughts on “Word 2010 a číslované nadpisy

 1. Martin

  Díííky, už sem myslel, že to nejde a přitom to mám celou dobu před očima

 2. Lenka

  Díky moc. Už jsem myslela, že si raději nainstaluji staré Office :-)
  Máš to velmi pěkně popsané a obrázky jsou super!

 3. MP

  Ahoj :)
  místo klasickýho číslování (1.1., 1.2., 1.3. …) se mi vytváří 1.1., 2.1., 3.1. …
  nějaká rada co s tím, aby se to číslovalo klasicky? :)

 4. Mai

  Ahoj,
  prosim, kdyz chci nastavit víceúrovnove cislovaní a mám nadpisy stylu typu seznam v jakych panelech to najdu? Popripade bys mi mohl napsat postup, jak to udelat.

  Dekuji

 5. Feont

  zdravím,

  ako spravim aktualizovanie takto spraveného číslovania nadpisov, ked som medzi už očislovane nadpisy pridal nejaky novy, cislovanie neni ok ?

 6. Pavel

  Škoda, že normální uživatel málo kdy vytváří dokument od nadpisů, tak jak je popsáno to v čerstvém dokumentu samozřejmě funguje, ale pokud se snažím podobné aplikovat v již existujícím, mnohastránkovém dokumentu tak s navazováním jednotlivých nadpisů prostě neustále bojuji.

 7. Radka

  Vše , co jsi napsal jsem udělala, nastavila i své nadpisy s písmem, které chci, ale vždy se mi zobrazí obyčejné číslování pod sebou, ať klikám na víceúrovňové . Poraď, díky moc

 8. Martin Šimeček Post author

  Je potřeba zvolit správný typ víceúrovňového seznamu a mít nadpisy přepnuté na správný styl (tedy pro 1 – Nadpis 1, 1.1 – Nadpis 2, 1.1.1 – Nadpis 3 atd.).

 9. Martina Kánská

  Moc díky! Já se tu s tím mořím 2 hodiny a podle tvého návodu jsem to zmákla za minutku :)

 10. Pavlína

  Potřebovala bych poradit s číslování nadpisů, pokud mám v jednom dokumentu 2 části. U každé části potřebuji číslování nadpisů od 1. (Víceúrovňové nadpisy, v 1. části fungují bez problémů, ale ve druhé i po přidání konce stránky, oddílu se číslují podle návaznosti na první část :( )

 11. M

  Zdravím,
  byla bych moc ráda, kdyby mi někdo pomohl s následujícím problémem:
  Mám 10 kapitol, název každé kapitoly mám očíslovaný od 1 do 10 a píšu ho ve formátu „Nadpis 1“. S tímto číslováním nemám problém, nastavuje se automaticky vždy, když kapitolu zformátuju na „Nadpis 1“. Mám ovšem i podkapitoly, které také potřebuji číslovat, a zde používám „Nadpis 2“ a „Nadpis 3“. Pro Nadpis 2 pak název podkapitoly může vypadat jako „3.2 Slovo“, tedy dvě číslice. Pro Nadpis 3 pak název podkapitoly může vypadat jako „3.2.5 Slovo“, tedy tři číslice.
  Nenašla jsem nikde, jak můžu nastavit číslování kapitol tak, aby se mi zároveň měnilo první číslo podkapitoly (např. 2.x.y) podle hlavního nadpisu, a zároveň se mi měnila čísla následující (např. a.3.7). Pokud totiž v další kapitole (např. 7) zvolím pro podkapitolu (např. 7.1) „Nadpis 2“, automaticky se mi tato podkapitola čísluje s prvním číslem podle předešlé podkapitoly (tedy např. 6.10, namísto 7.1). Když nastavím „číslovat od 7“, pak se změní číslování následujícího čísla (tedy 6.7, namísto 7.1). Jak tedy mohu nastavit, aby se číslování podkapitol řídilo číslem hlavní kapitoly a to samé i pro „Nadpisy 3“, kde se mi také mění pouze první číslo, namísto třetího, když chci nastavit úroveň, od které má začít číslovat?
  Předem děkuji za odpovědi.

 12. M

  Pokračování:
  Ve výsledku bych tedy byla ráda, aby dokument vypadal nějak takto:
  1 Úvod (Nadpis 1)
  2 Něco (Nadpis 1)
  2.1 Něco (Nadpis 2)
  2.2 Něco (Nadpis 2)
  2.2.1 Něco (Nadpis 3)
  .
  .
  .
  2.2.7 Něco (Nadpis 3)
  3 Něco (Nadpis 1)
  3.1 Něco (Nadpis 2)
  3.2.1 Něco (Nadpis 3)
  .
  .
  .
  9 Něco (Nadpis 1)
  apod.
  Předem děkuji za odpovědi.

 13. Lucie

  Viz M a S, také potřebuji číslovat stejně, navíc ale od „2“
  2 „název kapitoly“ (Nadpis 1)
  2.1 „název“ (nadpis 2)
  2.2 „název“
  2.2.1 „název“ (nadpis3)
  2.2.2

  2.3
  2.3.1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *