Word 2007 a hranaté závorky

V našich končinách se používá pro citování norma ISO 690. Word 2007 ji podporuje v podobě nastavení „ISO690 – číselné reference“. Problém je, že automaticky vkládá číselné reference v kulatých závorkách bez možnosti jednoduše toto nastavení změnit na závorky hranaté. Řešení existuje, ale není úplně triviální.

Žádaný výsledek

 1. Ve složce C:\Program Files\Microsoft Office\Office12\Bibliography\Style (samozřejmě podle toho, kde máte Office nainstalovaný) najděte soubor ISO690Nmerical.XSL.
  [Aktualizace pro Word 2013] Žádaný soubor se nachází zde: C:\Users\<uživatelské jméno>\AppData\Roaming\Microsoft\Bibliography\Style. Změny zůstávají identické.

  Soubor s definicí

 2. Editujte jej (třeba Poznámkovým blokem).
 3. Najděte sekci začínající
  <xsl:template name=“templ_prop_OpenBracket“ >
  (v Poznámkovém bloku stačí vyhledat „openbracket“).
 4. Nahraďte řádek
  <xsl:value-of select=“/*/b:Locals/b:Local[@LCID=$_LCID]/b:General/b:OpenBracket“/>
  tímto:
  <xsl:text>[</xsl:text>
 5. Hned pod sekcí OpenBracket se nachází
  <xsl:template name=“templ_prop_CloseBracket“ >
 6. Nahraďte v něm
  <xsl:value-of select=“/*/b:Locals/b:Local[@LCID=$_LCID]/b:General/b:CloseBracket“/>

  za
  <xsl:text>]</xsl:text>

  Podoba souboru po úpravě

 7. Uložte.
 8. Restartujte Word.
 9. Obnovte všechny dosud vytvořené citace.

53 thoughts on “Word 2007 a hranaté závorky

 1. Jordy

  Díky moc za videonávod i za změnu na hranaté závorky moc mi to pomohlo. Děláš super věc;)

 2. dejv111

  Také moc děkuji! Tohle Mrkvosoft moc nevychytal. Mohli tam někam plácnout nastavení na hranaté závorky.

 3. Moni

  Ahoj, zkoušela sem si to přenastavení, protože do diplomky musíme používat hranatý závorky. Ale když sem se to snažila uložit, tak mi to napsalo, že nemám oprávnění to ukládat do té složky nebo provádět změny. Nějakej nápad co s tím? Nechci ty citace dělat ručně, to by bylo na zbláznění! Takže budu vděčná za jakoukoliv radu =)

 4. Martin Šimeček Post author

  Je třeba spustit Poznámkový blok s vyšším oprávněním. Nejjednoduší je asi vyhledat v nabídce Start „Poznámkový blok“, kliknout na ikonu pravým tlačítkem a vybrat „Spustit jako správce“. Pak už jenom stačí ten XSL soubor chytit a přetáhnout do otevřeného notepadu (nebo ho prostě otevřít přes Soubor -> Otevřít) ;)

 5. Darja

  Ahoj. Potřebovala bych taky změnit pár věcí v přednastavených stylech citací – nejlépe v Chicago, protože nejlíp vyhovuje tomu, co hledám, ale chtěla bych, aby autoři v seznamu citací byli tučně a v citacích v textu aby bylo et al. kurzívou. Logicky mě napadá, že to půjde stejnou cestou jako hranatý závorky, ale v tomhle programovacím jazyku se fakt nevyznám. Může někdo pomoci? Děkuji :)

 6. Erika

  Je to skvělý! Funguje! Vyžadují to v diplomce a já furt nevěděla jak to obejít. :-)

 7. Luky

  Děkuju mooc za pomoc, možná se tady ještě párkrát stavím, až budu potřebovat ;)

 8. Martin Šimeček Post author

  Díky za postřeh, je to proto, že v nové verzi se používá jiný soubor. Popsané úpravy je potřeba provést v souboru:

  C:\Users\<jméno uživatele>\AppData\Roaming\Microsoft\Templates\LiveContent\15\Managed\Word Document Bibliography Styles\TC102851224[[fn=iso690nmerical]].xsl

  Ještě to pořádně otestuji a doplním do článku.

 9. Hany

  Pro 2013 funguje bez problémů. Souborumístěn jinde viz. výše. Soubory jsou systemově skryté, nutno zviditelnit.

 10. Radek Martínek

  Díky moc. Na něco takového bych v životě nepřišel. Nechápu, proč nejsou hranaté závorky v nabídce Wordu, když jsou v bibliografii nejpoužívanější!

 11. Veronika Šenková

  Ahoj, našla jsem tvé stránky a doufám že nepíšu zbytečně, jelikož vidím poslední příspěvek v květnu, nicméně jsem se snažila o hranaté závorky a nejdřív mi to nešlo a pak už ano, jenže mi momentálně ve wordu z výběru toho stylu nějakým způsobem zmizel styl ISO690 číselné reference, mám office 2007 a vím že předtím tam byl, asi jsem někde něco blbě klikla nevím, můžeš mi prosím pomoci, už jsem bezradná, děkuju :)

 12. Martin Šimeček Post author

  Ahoj, podívej se, jestli máš ten soubor, s kterým se manipuluje (ISO690Nmerical.XSL), ve správné složce (nejspíš zde: C:\Program Files\Microsoft Office\Office12\Bibliography\Style) a jestli má v pořádku obsah (tzn. není třeba prázdný).

 13. Martin Šimeček Post author

  Chjo :) Víc mě takhle nenapadá. Bylo by potřeba vědět, co všechno jsi dělala v rámci svého snažení, a podle toho nějak postupovat dál. To bude rychlejší přeinstalovat Word (resp. Office) :D

 14. Veronika Šenková

  jééžiš marja :D :( no v rámci mého snažení jsem postupovala přesně dle tvých pokynů, soubor jsem snadno našla otevřela v poznámkovém bloku a vložila tam, co jsi psal v návodu, jenže mi to nešlo zavřít, a psalo mi to, že nemám oprávnění, pak jsem se tedy tady dozvěděla, že mám ten poznámkový blok dát jako správce, tak jsem to tedy udělala znovu a pak už mi to šlo uložit, tak jsem byla nadšená, otevřela svou práci, že budu pokračovat a už tam ISO 690 číselná reference nebyla :D takže tak. No a prosimtě, mohl bys mi jen ještě říci, co mám udělat pro to, abych ty office přeinstalovala? já se v tomhle neorientuju, co to obnáší, díky :)

 15. Veronika Šenková

  už jsem to spravila a ani nevim jak :D moc děkuju všechno už funguje :)

 16. Ondřej Civín

  Ahoj Martine,
  chválím – výborný blog :-) Je super hlavně ta verze stylu, kde jsou hranaté závorky i v seznamu bibliografie, ale chtěl jsem tě poprosit, zda nevíš jak vymazat tu tečku za závorkou?
  [1]. Dílo xyz…
  [2]. Dílo abc…

  Správně by tam dle stanov pro psaní diplomek být něměla.
  Díky!

 17. barbora

  dekuji, take mi to moc pomohlo, nejdriv jsem se toho lekla, protoze nejsem pocitacove zdatna, ale vysledek se dostavil a nevyslovne jste mi pomohl!! :-)

 18. Honza

  Fakt super, moc mi to pomohlo s bakalářkou – hranaté závorky vyžadoval předepsaný styl práce, díky moc!

 19. Arnošt

  Ahoj,
  už tu ten dotaz byl ale asi bez odpovědi, jak mám odstranit tečku v seznamu literatura za hranatou závorkou. Používám soubor od Aleše ale té nešťastné tečky se nemůžu zbavit. Děkuji za odpověď.

 20. Pavel

  Díkec. Ještě, že ti šikovní lidi jsou a umí se podělit o svůj um. :)

 21. Petr

  dovedl to někdo k dokonalosti, aby byl ve správném formátu uveden i počet stran knihy? když nejde o citaci, ale o odkaz na zdroj, tak má být v bibliografické citaci počet stran knihy ve formátu např.: 282 s. Word ale udělá str. 282. Neví někdo jak na to?

 22. Veronika

  Dík moc za návod.. potřebovala bych ještě, aby když dám více citací za sebou aby se nezobrazilo [1;6] ale [1,6] a nejlépe aby se to samo umělo řadit od nejmenšího…. když dám [12, 11] aby to automaticky napsalo naopak…. je mi jasné že toho chci moc, ale kdyby to náhodou někdo měl budu mu vděčná ;-)

 23. konecne nieco function ready

  Super!!! Funguje to. Díky moc. Dobrá práca.
  Akurát, že mi to nechcelo save-núť cez vstavaný notepad, ale save-ol som to cez notepad++.
  Pri saveovaní cez bežný notepad mi vyhlásilo hlášku, že nie som oprávnený ukladať do tohto adresára. namiesto toho mi navrhlo uloziť do My documnets, čo som ale nespravil, a obrátil som sa na notepad ++… (notepad (normálny) som otvoril pod normálnym accountom. keď som sa snažil to otvoriť cez administrátora, (čo teda neviem, ale predpokladám, že administrátor som JA, pokial sa ten PC nenachádza v nejakej správcovskej sieti…) alebo akokoľvek inak, tak mi hádzalo rôzne hlášky; problém bol možno v tom, že kolonka „heslo“ bola prázdna (keďže žiadne heslo nemám)), pod check-om „nasledujúci užívateľ“ bola síce aj možnosť „administrátor“, ale to mi hádzalo rovnaký problém ako pri mojom accounte).
  Nevadí, podstatné je, že to funguje.
  Ešte raz diky moc.

 24. Tomáš L.

  Zdravím,
  já bych potřeboval radu, proč mi to vypisuje v seznamu referencí jméno autora tučně, resp. na kterém řádku to mohu změnit. Děkuji

 25. Tomáš G

  Ahoj. Bylo by možné upravit soubor pro Office 365? Vždy když chci upravit seznam citací tak mi to hlásí chybu a ohlašuje že se používá starší verze. Potom jsem se ještě chtěl zaptat, zda-li někdo neví, kde by se dala upravit citace periodika. V této citaci má být tučně i číslo periodika, ale word to napíše pouze normálně. Děkuji mockrát za jakoukoliv pomoc.

 26. Lenka

  Ahoj… postupovala som podľa inštrukcií, dostala som sa do bodu uloženie zmenených nastavení.. ale už ked som otvorila word, nezmenilo sa nič :( ešte je tam treba nejaký medzikrok, ktorý je pre ostatných automatický? :( :D

 27. Martin Šimeček Post author

  Ahoj, poslední krok je ještě kliknout pravým tlačítkem na citace a nechat je všechny aktualizovat. Samotné restartování Wordu nestačí :)

 28. Martina

  Ahoj, hranaté závorky už mám nastavené, jen potřebuji to napsat ve stylu [24-27]..ale furt mi to hází [24][25][26][27].jak to mám udělat?děkuji…při kliknutí do citace nelze psát

 29. Peter

  Tiež by som rád, keby mi to dávalo v tvare (21, 22, 30), resp [24, 25, 50]
  Dá sa to nejako ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *