Představení Windows Mobile 7 na MWC 2010

Logo Windows Phone 7

Právě skončila očekávaná prezentace na letošním Mobile World Congress, kde Microsoft poprvé představil Windows Mobile 7 (alias Windows Phone 7 Series). Každého, kdo sleduje mobilní dění, jistě neminula záplava spekulací jak ohledně vzhledu a používání, tak způsobu vývoje. Jaká je tedy pravda? A jakže to vlastně vypadá?

Takhle:

Viceprezident pro Windows Phone Joe Belfiore nejprve zmínil, že cílem mobilního týmu bylo zaměřit se na uživatele a radikálně změnit způsob organizace informací v telefonu. Data k nám proudí z různých zdrojů a jedním z pilířů nového systému je filozofie „vše na jednom místě“. Video také předvedlo úzké napojení na Facebook a Windows Live.

Komponenty

Každý telefon s WM7 bude mít tři tlačítka: Start, Search a Back. K hledání bude použit pochopitelně Bing (včetně map). Klasická softwarová tlačítka nabídek nahradí jeden tzv. App bar, který obsáhne několik častých příkazů a zobrazí ostatní možnosti v podobě vyjížděcího panelu.

Live Demo

Joe ukázal systém i na „živém“ telefonu, který byl připojen přímo na projekci, takže diváci mohli sledovat pohyb jeho ruky a reakci telefonu při opravdovém používání. Všechny níže popsané funkce byly tedy skutečně vidět.

Obrazovka Home

Výchozí zobrazení, režim stand-by, obrazovka Dnes… to jsou různé názvy pro výchozí bod naší interakce s telefonem. Sedmá verze Windows Mobile ji kompletně přepracovala, a to dosud neviděným způsobem (nevyplnily se spekulace, že bude vypadat jako kříženec WM 6.5 a Zune).

Výchozí obrazovka (Home Screen) dělená na dlaždice

 • členění na tzv. Live Tiles („živé dlaždice“) dává dynamický přehled nad měnícími se informacemi, dlaždice jsou navíc příjemně velké a ovládání prsty tak bude konečně bezproblémové;
 • dlaždice bude možné upravovat a přizpůsobovat (zatím není ale zřejmé jak dalece) – přidat nebo odebrat aplikaci, osobu, playlist apod.;
 • dynamika se promítá například tím, že u lidí se zobrazují aktuální informace ze sociálních sítí (status), u hudby je obrázek posledního poslouchaného alba a u fotek zase jeden obrázek z naposled přidané sady.

Kalendář

Nový design je vzdušný, možná až příliš. Rozhodně však příjemnější než ve stávající verzi. Kalendář také dokáže spojovat firemní účet Exchange a soukromý Live Calendar. Opět – vše na jednom místě a přehledně.

Hledání, mapy

Jak jsem zmínil nahoře, k vyhledávání se používá Bing. Na základě omezených výchozích informací se snaží poskytnout co nejrelevantnější lokálně orientovaná data. Pozná-li, že hledáme restauraci, nabídne nám seznam nejbližších v okolí, navíc recenze a navíc umístí lokality na mapu (kterou rovněž u výsledků zobrazí). Mapy Bing navíc inteligentně přepínají zobrazení z klasické mapy na fotopohled při velkém přiblížení.

Otázkou je, jak bude tato funkce pracovat v našich podmínkách. Další věc je, na základě čeho určí polohu telefonu. (Kodl to komentoval: „GPS? V budově?“)

Internet Explorer

Joe také ukázal prohlížení webu v novém Exploreru, který používá jádro desktopové verze. Součástí je tak jemné vykreslování fontů a textu jako takového při zoomování díky technologii subpixel positioning.

Na živé ukázce bylo rovněž patrné rychlé posouvání stránky a pohyb vůbec. Otázka je, kolik si to ukousne z výkonu celého telefonu.

Hromadění informací – Hubs

Za účelem shromažďování informací daného typu (a aby bylo zachováno jednotné uživatelské rozhraní společné základním částem systému) vznikly tzv. Hubs. Každý Hub je dělen na sekce, mezi nimiž se posouvá doprava/doleva. Na videu výše je patrné, jak možnost posunu nenápadně značí vykukující další sekce na boku obrazovky. V prezentaci bylo vidět pět hubů:

People

 • pokročilejší adresář – kontakt není jen telefonní číslo, ale díky napojení na sociální sítě je vidět fotka, aktuální status a další provedené změny
 • základní činnosti s kontakty na jednom místě – je třeba možné rovnou přidat komentář ke statusu na Facebooku nebo Windows Live (bez nutnosti startovat další aplikaci)
 • v první sekci je seznam posledních „komunikací“, dál se rozbaluje celý seznam s možností rychlého výběru skokem rovnou na první písmeno jména
 • ťuknutí na tzv. Pin button připne člověka na Home Screen
 • nápis People coby nadpis hubu byl na můj vkus až příliš velký a zabíral nahoře moc místa

Hub People - tento jeden obrázek zobrazuje všechny tři sekce, mezi nimiž se na telefonu listuje

Pictures

 • zobrazení galerie – poslední přidané obrázky, všechny obrázky
 • sledování obrázkových aktivit u přátel
 • integrovaná možnost uploadovat fotku rovnou na Facebook
 • sdružování obrázků z telefonu, počítače i z internetu na jednom místě

Office

Chybělo předvedení konkrétní aplikace, jisté však je, že hojně bude protlačována aplikace One Note a synchronizovat bude možné se serverem SharePoint.

Music and video

Konečně se dostáváme k podobnosti s přehrávačem Zune. Inu, podobnosti… Joe prohlásil: „Každý telefon Windows Phone 7 bude Zune.“ Samozřejmostí je tak spolupráce se synchronizačním software pro Zune.

Protože jsem se Zune Software dosud neměl tu čest, jako první mě napadla výrazná podobnost s iTunes od Apple. Osobně jsem zvědavý spíš na propojení s Windows Media Player.

Hub Music and Video - rovněž zobrazení všech sekcí najednou

Games

Posledním předvedeným hubem byly hry, kde je jako tahoun prezentováno napojení na Xbox Live.

A dál…

Joe Belfiore ještě po svém odchodu nechal přehrát jedno video, které upozornilo na změnu ve způsobu používání telefonu (to je ta revoluce zmíněná nahoře). Již se nechodí od jedné aplikace ke druhé (Facebook, mapy…), ale vše je k dispozici přesně tam, kde je potřeba (viz komentování statusů přímo z obrazovky kontaktu). „This is a new beginning.“

Dál nastoupil Steve Ballmer a zmínil, že podstatné informace pro vývojáře budou zveřejněny na konferenci MIX v březnu 2010, první zařízení by pak měla přijít na trh na konci prázdnin 2010.

Nakonec mluvil ještě Andy Lees, který potvrdil informaci o tom, že je konec nadstavbám typu TouchFLO. Microsoft chce zachovat konzistentní vzhled a používání svého systému na všech telefonech, spolupracuje proto s výrobci hardware. Jejich telefony budou mít software tvořený výhradně Microsoftem.

Systém by měl být, dle Andyho slov, spíš rozšiřitelný než nahraditelný. Mobilní operátoři budou moci přidat vlastní aplikace a služby (zatím se jedná hlavně s at&t a Orange), vývojáři budou moci tvořit vlastní rozšíření například pro dlaždice úvodní obrazovky.

Poslední informací pak je, že podpora Adobe Flash opravdu nebude.

Závěr

Mám pocit, že „WOW moment“ se dostavil. Joe Belfiore se ukázal jako vynikající řečník, Steve Ballmer na mě naopak působil nachlazeně, postrádal jiskru. V prezentaci nebyla vůbec předvedena telefonní část, stejně tak chyběla zmínka o Twitteru. Řešení multitaskingu a dalších sporných témat můžeme očekávat právě na MIXu.

Osobně si netroufám dělat žádné soudy, kromě jednoho – Windows Mobile 7 Series je rozhodně mobilní krok vpřed a je jisté, že vrátí Microsoft do boje na tomto poli.

Odkazy

http://www.windowsphone7series.com/

http://twitter.com/windowsphone