Word 2007 – citace a správa zdrojů

Na světě budiž další screencast, tentokrát o použití funkce Wordu 2007 pro správu zdrojů a bibliografie. Zjistil jsem, že spousta známých o této funkci vůbec neví, tak doufám, že tohle video dopomůže k efektivnější práci s Wordem.

A ještě poznámka na závěr – pokud potřebujete, aby byly reference na zdroje v hranatých závorkách, je potřeba provést jednu ne úplně triviální úpravu. Návod jsem psal dříve.

75 thoughts on “Word 2007 – citace a správa zdrojů

 1. DeedX Post author

  Díky za reakce. Je fajn vědět, že to není zbytečná práce :)

 2. Vajtus

  Geniální! Píšu bakalářku a moc mi to pomohlo! Super vysvětlení i forma…

 3. Marie

  Díky moc, chystám se na diplomku a tohle mi moc pomohlo! Jen mám ještě jeden problém, nevím, jak změnit v odkazu kulaté závorky za hranaté -> místo (1) bych ráda [1]. Ve svém videu je máš už hranaté, ale já ne :-)

 4. Marie

  Díky moc, pomohlo a funguje :-) Jinak upřesním ty řádky na to překopírování: 1.
  <!—->
  [

  a 2.
  <!—->
  ]

  A pak už to fungovalo :) Ještě jednou díky!

 5. Marie

  A ještě jeden dotaz, když jsi tak šikovnej :-) Jak se dá ten seznam literatury seřadit podle abecedy? Díky za čas :-)

 6. Petra

  Ahoj! supr video, moc dekuji. Jeste jeden dotaz, pokud je traba napsat za odstavcem odkaz na vice zdroju napr. [1-5,7] jak by to slo provest? dekuji moc P

 7. Martin Šimeček Post author

  Ahoj, díky za pochvalu :)

  Mít více citací v jednom poli možné je, ale nedá se to nastavit přímo v citacích. Zkusím to popsat, snad to bude srozumitelný :)

  Vložit referenci na první zdroj [1].
  Kliknout na ni pravým tlačítkem.
  Vybrat Upravit pole….
  V Kódy polí: bude něco jako „CITATION Mic091 \l 1029“
  To Mic091 představuje název dané publikace a nastavuje se v okně Upravit pramen vlevo dole (Název značky).
  Dejme tomu, že můj druhý pramen má název „Net09“ – k citaci ho přidám tak, že upravím Kódy polí následovně: „CITATION Mic091 \m Net09 \l 1029“ – přidává se tedy přepínač \m a za něj název další knihy.
  Po potvrzení Word vyrobí něco takového: [1; 4].

  Doufám, že to k něčemu bude :)
  Podrobnější dokumentace je tady: http://office.microsoft.com/en-us/word-help/field-codes-citation-field-HA010215707.aspx.

 8. martin

  přidávám se k ostatním a mooooc děkuji, ani jsem nevěděl, že se to v Officech vyskytuje. Nesnáším totiž uvádění zdrojů a takhle to je úplně o něčem jiném

 9. Pavel

  Od 1. 4. 2011 se změnila citační norma ČSN ISO 690. Mám Word 2007. Můžu dělat citace k bakalářské práci podle tohoto instruktážního videa a nemusím se bát že nebude splňovat novelizovanou normu ČSN ISO 690 ? Nebo jak to vůbec je. Omlouvám se za případnou blbou otázku a děkuju za vysvětlení .

 10. Martin Šimeček Post author

  Dobrá otázka, na kterou ale nejsem schopen odpovědět :) Co jsem se tak díval, tak změny normy nejsou nijak zásadní, ale pokud chceš mít 100% jistotu, můžeš si pár citací zkontrolovat v online generátoru (třeba citace.com tvrdí, že podporují verzi z dubna).

 11. Honza

  Díky za pomoc. Mám dva dotazy:
  1. Potřeboval bych, aby se aktuální seznam pramenů dal srovnat podle abecedního pořadí jmen autorů (a tomu se přiřadilo číselné pořadí v ISO 690, zatím mám vždy poslední číslo u poslední zadané citace a nedaří se mi to změnit)
  2. Časopis do kterého píšu (a ostatně i jiné naše odborné časopisy) má svůj vlastní formát citací jiný než Wordem nabídnuté formáty (nejvíce se blíží APA). Můžu si nějak naeditovat vlastní formát ze zadaných polí pramene?
  Díky

 12. millko

  Díky za návod, ale potřeboval bych poradit ve svém wordu 2007 professional plus SP3 nemám zvýrazněnou nabídku spravování pramenů, stylů a bibliografie, tudíž nemohu zadat nový pramen. V nabídce vložit citaci mám pouze zpřístupněné tlačítko hledat v knihovnách. Nevíte co s tím?

 13. Radan

  Ahoj, pěkné video. Nevíte však někdo jak seřadit seznam citované literatury podle abecedy? Lze toho dosáhnout pomocí tlačítka „seřadit“ v sekci odstavce, ale nic to neřeší protože:
  pokud jsou uvedena čísla zdrojů, tak jsou přeházená
  a po jakékoliv aktualizaci se vše přeháže zpět.
  Nějaké návrhy?

 14. Monča

  Pěkné videiko, jen bych potřebovala oddělit knižní zdroje od elektronických zdrojů. Mám to teď seřazené vše v jednom bibliografickém seznamu a vedoucímu se to nelíbí :-( Nevíte někdo nějaký způsob, jak to od sebe oddělit?
  Předem díky za odpověď

 15. Pavel

  Dobrý den,

  rád bych věděl, jestli je možné i ve výčtu citací na konci práce mít automaticky hranaté závorky? Děkuji.

 16. Martin Šimeček Post author

  Je to možné.
  Ve stejném souboru, s kterým se pracuje v tomto článku, je kolem řádky 4450 toto:
  <xsl:value-of select="b:RefOrder"/>
  Stačí to opět obalit hranatými závorkami takto:
  <xsl:text>[</xsl:text><xsl:value-of select="b:RefOrder"/><xsl:text>]</xsl:text>
  Případně ještě odebrat tečku, která je hned za tím (<xsl:call-template name="templ_prop_Dot"/>).

 17. Pavel

  Dobrý den,

  rád bych věděl, jestli je možné i výčet citací na konci setřídit podle autora. Aby pak seděly čísla i v textu. Děkuji

 18. Jitka

  Ahoj, moc děkuji za video i tipy jako vše nacpat do jedné závorky a ke všemu ještě hranaté….píšu dizertačku a vytrhl jsi mi tak trn z paty. Mám jeden dotaz, zobrazujeme se mi v té závorce jen 10 referencí, přestože jsem jich tam nacpala minimálně 15. (jsou viditelné jen, když dám upřesnit vlastnosti pole, ale reálně ve wordu jich je vidět jen těch deset), nevíš jak to udělat, aby byly vidět i reálně v textu? A ještě mám druhý dotaz, při citaci hodně referencí, které jdou v řadě po sobě je časté použití např. 1-15 apod., nedá se to nějak udělat i v těchto automatických citacích? Díky

 19. Martin Šimeček Post author

  Ahoj,
  bohužel použít [1-15] nelze. Jediným způsobem je převést pole na statický text (z nabídky pravého tlačítka myši) a dopsat tam pomlčku ručně. Ztratí se tím ale dynamika, takže je lepší to dělat, až budeš mít práci komplet hotovou a bez očekávání dalších změn.

  Maximální počet referencí je 10. Řešením budiž opět převedení na statický text a ruční dopsání.

 20. Lusi Křížková

  I já moc děkuji za návod. Je to pěkně srozumitelné, některé věci mi to ujasnilo. Mám ale jeden problém, proč to za místem publikace dělá mezeru a pak dvojtečku? Nevím, jak se toho zbavit :-(

  Díky moc
  Lucka

  (3. Lüllmann, H., Mohr, K. a Wehling, M. Farmakologie a toxikologie. 15. vydání. Praha : Grada, 2004. stránky 508-509. ISBN 80-247-0836-1.)

 21. Lenka Vašenková

  Připojuji se k prosbě Lusi, také bych se mezery před dvojtečkou za místem vydání ráda zbavila.

 22. aya

  ahoj, super návod!!! mám ale problém s číslováním. vytvořila jsem si na zkoušku 2 prameny, oba zkusila vložit a oba se mi označují (1) a (1), místo toho aby ten první byl (1) a druhý (2). když pak dám vložit bibliografii, tak je správně označená jedničkou a dvojkou. nějaký nápad, co tam mám špatně? jo a prosím máte zkušenosti s tím, když pak seřadíte zdroje jinak nebo nějaký vložíte mezi stávající, jestli se čísla zdrojů sama přečíslují? moc děkuji!

 23. aya

  aha, tak už jsem přišla na to, proč se mi citace nechtějí správně číslovat. cvičně jsem si uložila dokument ve formátu wordu ve verzi 97-2003 a v tomto formátu již s citacemi nelze dál pracovat. takže budu pracovat v nejnovější verzi a doufat, že až to na samotném konci převedu na starý formát, nic se mi tam nerozhází. pořád ale zůstává otázka, zda někdo nemá zkušenosti s hromadnym přečíslováním kvůli změně pořadí uvedených zdrojů?

 24. Robotnik

  A jak prosím zadám u formátu „Kniha“ povinnou položku „počet stran“? Děkuji za radu.

 25. Andrea

  Ahoj, díky za návod na tvorbu bibliografie a taky za návod na změnu závorek na hranaté v kódu. Vše jsem zvládla a teď při psaní DP cituju jak blesk. Používám ISO 690-číselnou referenci, mám Word 2010.
  Jenže, zjistila jsem, že v textu se mi k citaci přiřadí určité číslo zdroje, a na konci ve vygenerovaném seznamu zdrojů, mám pod tím číslem úplně jiný zdroj, a ten správný tam je pod jiným číslem. Netušíš prosím, kde by mohl být problém? Jedinou úpravu pramenů, kterou jsem v průběhu psaní udělala, byla úprava názvů značky některých pramenů pro lepší orientaci v nich. Mohla tahle úprava zmást následné generování?
  Díky za případnou radu a pomoc, Andrea

 26. Martin Šimeček Post author

  Ahoj, zkusil bych nejdřív aktualizovat seznam zdrojů (pravým tlačítkem -> Aktualizovat pole) a všechny odkazy v textu (vybrat celý text -> kliknout na jednu z referencí pravým tlačítkem -> Aktualizovat pole), případně celý seznam odebrat a vložit znovu.

 27. Andrea

  Ahoj, díky za tip, až DP dokončím, zkusím to vše zaktualizovat a uvidíme. A.

 28. Kamil Vašinka

  Ahoj, děkuji za skvělý návod.

  Chtěl bych jen upozornit na odebrání tečky za číslem na konci v bibliografii.

  Odstranění tečky za číslem se musí smazat toto: hned za odkazem tímto [] .

  Nebo prepsat takto:

  Takto mi šla odmazat tečka za číslem v bibliografii

  Ne že bych to chtěl opakovat, ale nebylo úplně jasné jak tu tečku odebrat :)

  Ještě jednou díky.
  Kamil

  ————————————————————————————————————
  Je to možné.
  Ve stejném souboru, s kterým se pracuje v tomto článku, je kolem řádky 4450 toto:

  Stačí to opět obalit hranatými závorkami takto:
  []
  Případně ještě odebrat tečku, která je hned za tím ().

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *