HTC Touch2 a Windows Mobile 6.5

Logo Windows Phone

Na úvod

Tento článek shrnuje mé subjektivní dojmy z telefonu a systému Windows Mobile po prvních dnech používání. V průběhu času se může změnit.

Přistálo mi v ruce celkem čerstvé zařízení, označené jako Windows Phone – HTC Touch2 (alias Mega, recenze je třeba na Mobilmanii). Tento článek shrnuje mé první dojmy po cca dvou týdnech používání. Jaké tedy jsou?

  1. Šokovala mě jeho velikost, resp. jak je malý. Na fotkách z recenzí nevypadá takhle příjemně kompaktní a přesně do ruky padnoucí.
  2. Ač se zadní kryt tváří všelijak, je plastový. Telefon jako celek je o poznání těžší než můj starý „dumbphone“, ale v kapse není vůbec znát (v kabátu jsem jeho přítomnost raději neustále ověřoval).
  3. Hned první den večer jsem vypnul TouchFLO. Originální prostředí Windows Mobile 6.5 se mi ovládá lépe a je přehlednější.
  4. Zaujalo mě, že pro nabíjení i připojení k počítači se používá tentýž kabel. Příjemné.
  5. ActiveSync je na jednu stranu mocný, na druhou otravný, protože se jej nedá zbavit. Ocenil bych možnost připojit telefon bez nutnosti synchronizace. Jakmile ovšem synchronizaci vypnu, vymažou se všechny kontakty. Možným řešením je vložit paměťovou kartu a přepnout zařízení do režimu flash disku.
  6. Česká lokalizace je součástí, nechybí ovšem angličtina, kterou jsem vybral jako výchozí (ne že bych nevěřil lokalizačnímu týmu, mám to zkrátka raději). Po této volbě bylo ale nutné v místním nastavení vybrat české prostředí (pro správné zobrazení měny, času, data apod.).
  7. Podařilo se mi úspěšně se připojit na školní wifi zabezpečenou AES a nutností autentizace jménem a heslem. To nezvládá bez dalších zásahů ani Windows XP.
  8. Odemykání uzamčeného telefonu „sliderem“ je velmi šikovné.

Windows Mobile

Paradoxně je výhodou i nevýhodou telefonu jeho operační systém. Windows Mobile kdekdo označuje jako největší průšvih Microsoftu a bohužel nezbývá než souhlasit. Systém zkrátka není optimalizován pro použití prsty. Vrchní nabídky jsou jakž tak použitelné (také díky úpravám od HTC), ale stačí se podívat někam do nastavení nebo zanořit hlouběji a narazíme na rozhraní, které se nedá pohodlně ovládat, aniž bychom vytáhli stylus. Příkladem budiž kalendář nebo správa kontaktu. Překvapující (u Microsoftu) je také nejednotnost rozhraní. Některá okna se zavírají tlačítkem „OK“ vlevo dole, jiná pomocí „OK“ vpravo nahoře, další třeba křížkem nebo „Close“. David Polesný to pěkně shrnuje na svém blogu videem.

Práce s kalendářem ve Windows Mobile 6.5

Úprava kontaktu ve Windows Mobile 6.5

Nevýhody ovšem kompenzuje otevřenost platformy WM. Takřka vše se dá přepracovat a upravit, vyžaduje to ovšem jisté znalosti a riskantní zásah do systému. Povinností se tak stává registrace na fórum xda-developers, kde se probírají všemožné úpravy telefonů s operačními systémy (Windows Mobile, Android) a hlavně se tam prezentují vytvářené aplikace a prográmky. Zkušenost číslo jedna je dočíst nejprve celý thread do konce a teprve POTOM instalovat do zařízení…

Ovládání obecně

Softwarová klávesnice od HTC je příjemně použitelná (po deaktivaci T9, která nabízela nesmysly). Scrollování tažením prstu nahoru/dolů je rovněž příjemné a funguje napříč všemi aplikacemi. Přibližovací lištička pod displejem u mě mnohého využití nenajde – maximálně v internetovém prohlížeči, kde je u mobilně-neoptimalizovaných webů nutností.

Systém souborů

Na rozvržení souborového systému je skvělé, že jej důvěrně znáte z „velkých“ Windows. Jsou tam všichni – Program Files, Windows, Temp, My Documents atd. Také není přístup kamkoliv nijak omezován a jak přímo z telefonu, tak z počítače se dostanete do všech složek.

Obrazovka „Dnes“ (Today screen)

Tápal jsem. A vlastně si stále nejsem jistý. Mám na mysli, kterou hlavní obrazovku použít. Je to volba zásadní, protože tzv. Today screen je výchozím bodem pro práci s telefonem. TouchFLO mi nevyhovovalo, nabídka WM 6.5 také ne, zůstal jsem u klasiky. Proč?

  • TouchFLO je efektní, ale obsahuje pro mě zbytečné položky (počasí, přístup na internet, rychlé nastavení…) a postrádá jiné (zobrazení nadcházejících úkolů, narozenin, více položek kalendáře…). Příjemné je si nadefinovat několik programů na rychlé spouštění mimo nabídku Start. Bohužel nepotřebuji hodiny přes půlku obrazovky, předpověď počasí nesleduji (v Praze, kdy 80 % času při čestování trávím pod zemí…) a stejně tak nemám zájem procházet SMS zprávy po jedné. Naopak bych ocenil přizpůsobení a možnost přidat vlastní doplňky.
  • Titanium (alias nová today obrazovka WM 6.5) přidalo moderní vzhled klasické úvodní obrazovce. Vzhled se dá změnit prostřednictvím témat, funkčnost je posunuta na novou úroveň možností posouvat položky nejen vertikálně, ale i horizontálně. Bohužel je systém nový, takže pluginů pro Titanium ještě není tolik, nicméně existují (viz třeba tento thread na xda-developers). Nutno však uznat, že instalace a správa je zatím poněkud složitější (ve smyslu – „je třeba nejprve nainstalovat to-a-to“, „pro konfiguraci musíte mít xxx“ apod.) a odradila mě.

Nabídka Start

Přepracovaná nabídka Start je… divná. Vypadá to, že úmyslem bylo hrát na efekt, ale bohužel utrpěla použitelnost. Ikony jsou v jakési hexagonální síti ve třech sloupcích, budiž. Nejsou však seřazeny abecedně a nedají se libovolně rozmístit. Pozice se dá měnit dvěma směry – zcela nahoru a zpět na původní místo, nijak jinak. Nově nainstalované programy se automaticky umisťují úplně dolů. Nepřišel jsem tomuto způsobu na chuť…

Nabídka Start ve Windows Mobile 6.5

Poslech hudby

Telefon se nebojí klasického 3,5mm jacku, což je příjemné. Uvnitř je coby přehrávač multimédií nainstalován Windows Media Player 10 Mobile for Pocket PC. Pár postřehů k němu a k přehrávání hudby obecně:

Titěrné ovládací prvky v Media Playeru

  • Přehrávač je plně integrován, znamená to, že:
    • telefon je možné „zhasnout“ pravým, vypínacím tlačítkem přičemž přehrávání pokračuje dál,
    • hlasitost se dá ovládat během přehrávání tlačítky na boku přístroje (banalita, ale jiný přehrávač, který jsem zkoušel coby náhradu – konkrétně Nitrogen -, to nezvládal),
    • předchozí bod trochu kazí velký skok mezi jednotlivými úrovněmi hlasitosti,
    • při odpojení sluchátek se přehrávání pozastaví (příjemná vlastnost, kterou kupříkladu neoplýval můj někdejší Walkman Sony-Ericsson).
  • Zásadní nevýhodu pro mě představovalo, že si přehrávač nepamatoval, kde skončil. A to jak pozici v poslední přehrávané skladbě při ukončení, tak poslední přehrávaný seznam. Naštěstí existuje plugin, který toto řeší.
  • Nešikovné ovládání pak vychází ze starodávného designu zbytku operačního systému. Za vše hovoří mikrotlačítka při procházení knihovnou.
  • Nakonec ještě jedna výhoda: žádné iTunes ani nic podobného! Prostě vezmu soubor MP3, zkopíruji jej na paměťovou kartu a přehrávám. Z jakéhokoliv počítače s jakýmkoliv softwarem. Základní věc a přesto úžasná úleva při přechodu z iPodu.

Ač je možné přehrávač nahradit (například velmi zajímavě se tvářícím S2P), jsem s WMP po vyřešení problému s pamatováním si spokojen.

SMS zprávy

SMS zprávy jsou sdružovány do konverzací. Pokud to někomu nevyhovuje (mně), existuje utilita, která přepíná do klasického zobrazení (zprávy pod sebou tak, jak přišly) a zpět. Editor je bezproblémový – ukazuje počet znaků (po celou dobu, ne jako „dumbphone“ sony-ericsson) a při přepnutí na klasickou „phohe keypad“ je solidně použitelný i za chůze.

Jedinou, zato však zásadní, nevýhodou je umístění tlačítka Send vlevo dole v podobě softkey. Několikrát se mi stalo, že jsem jej omylem stisknul během psaní (je nebezpečně blízko klávesy s čárkou, a protože interpunkci používám, nevyhnu se jí) a odeslal tak polohotovou zprávu. Stačilo by alespoň vyskakovací okýnko: „Odeslat zprávu? Ano/Ne“.

Resumé

Nenechte se zmást kritickými výroky, mám systém jako takový rád. Byl také jedinou možnou volbou při koupi nového telefonu. Jen se nedostatky popisují lépe než to, co je v pořádku. Protože co je v pořádku, toho si ani nevšimnete a spokojeně to používáte bez nutnosti svou spokojenost rozmazávat v článcích ;).

2 thoughts on “HTC Touch2 a Windows Mobile 6.5

  1. Jura

    Zdravim – muzu poprosit od odkaz na utilitku, ktera zrusi zdruzovani sms do konverzaci? Diky moc.

Comments are closed.