Máte doma wifinu? A máte na ní nastavené heslo? Nějaké WPA-PSK? A jestlipak máte v tom hesle diakritiku? Já ano a zjistil jsem, že na MacBooku ani na Androidu ho není možné zadat… Tak jsem to obešel a teď ukážu jak.
tl;dr
getWpaPskKeyFromPassphrase("martínek", "wifinka");
Heslo se standardně zadává do políčka, které na nás vypálí operační systém, a může mít 8 až 63 znaků. Na Windows není problém, když některý z těch znaků nepochází ze základní sady, ale je obohacen třeba diakritikou (řekněme „martínek“ 8-) ). Když ale totéž zkusíte při připojování zadat na Macu, zjistíte, že ať děláte, co děláte, ať mačkáte klávesu nebo kopírujete, znak se prostě do políčka nenapíše. Na Androidu vás pro změnu odmění chybová hláška.
Heslo na routeru jsem měnit nechtěl (jednak to na Windows funguje, tak se nebudu přizpůsobovat, a taky mě děsila představa, že budu konfigurovat znovu všechna připojená zařízení), nezbylo než si poradit jinak.
Heslo WPA-PSK je možné zadat také jako 64znakový hexa řetězec, který je vypočítaný z SSID (názvu sítě) a hesla. Existuje šikovný web, který implementuje v JavaScriptu funkci schopnou tento řetězec vytvořit. V prohlížeči, offline, bez posílání čehokoliv na server.
Jenže smůla, ani tento web nás nenechá zadat diakritiku.
Naštěstí je to JavaScript, takže není složité kontrolu obejít a zavolat rovnou počítací funkci. Stačí otevřít konzoli (v Opeře například pomocí Ctrl+Shift+I) a zadat:
getWpaPskKeyFromPassphrase("martínek", "wifinka");
Výstupem je kýžený řetězec, který je potřeba nějakým způsobem dostat do kýženého políčka (na Androidu je nejjednodušší ho prostě opsat, ale je to otrava).
A já si teď budu muset změnit heslo…