Surface podruhé

Ve své keynote letošní Consumer Electronic Show (CES) zmínil Steve Ballmer v podstatě jen okrajově druhou generaci „stolečku“ Microsoft Surface. Pojďme si ho prohlédnout podrobněji.

Na začátek video, které napoví víc než tisíc slov. Je v něm vidět nejen, jak Surface 2.0 vypadá, ale i několik možných využití.

Microsoft Surface 2.0

Z videa si můžeme odnést tři nejpodstatnější věci:

  1. Surface je tenký (4″, což je něco přes 10 cm), takže se pod něj konečně vejdou nohy,
  2. protože je tenký, dá se zavěsit na stěnu a přestává tak být pouze stolem,
  3. je tenký díky tomu, že používá jinou technologii – jmenuje se PixelSense.

Pod deskou zřetelně něco chybí. Je to tak – snímání se změnilo a již nevyužívá infračervené kamery jako doposud. Nyní je skoro každý pixel samostatným snímačem schopným přečíst i text na papíře (viz video níže).

Video z keynote, kde je vidět nové snímání v akci (CES 2011)

Oproti první verzi se pochopitelně změnil operační systém – nyní funguje na Windows 7 Professional (64bit, Embedded) – a hardwarová výbava. Zobrazovací část by měla být full HD a zároveň stejně odolná jako deska předchozího zařízení (protože na sobě má „nezničitelné“ sklo Gorilla Glass). Steve Ballmer s kolegou navíc předvedli, že rozpozná i dvacet prstů najednou. Zařízení je označováno jako Samsung SUR40 for Microsoft Surface (ať už to vyjadřuje cokoliv), z čehož plyne úzká spolupráce s firmou Samsung.

Technická specifikace obsahuje dvoujádrový procesor od AMD (2.9 GHz), 4 GB RAM, rozlišení 1920×1080 (16:9), grafickou kartu Radeon HD 6750 (1 GB), 320 GB HDD, HDMI, 4× USB. Ke komunikaci nechybí Wi-fi, Ethernet ani Bluetooth. S nožičkami váží 70 kg, bez nich prý 39,5 kg.

surface2

Pro vývojáře vyjde v dohledné době nové SDK (Surface 2.0 SDK), které staví na .NET 4.0, WPF 4, XNA a podporuje i PowerShell a další nástroje pro administraci.

Další informace k Surface 2.0 budou zveřejňovány postupně, samotný produkt má být dostupný „later this year“, tedy někdy během roku. Osobně jsem zvědav na to, jak konkrétně funguje PixelSense.

Zdroje:

domovská stránka Microsoft Surface: http://www.surface.com/
Microsoft Surface Blog: http://blogs.msdn.com/b/surface/
Product Datasheet: http://bit.ly/fD0co3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *