Kinect představen. A opravdu funguje

Microsoft právě teď na veletrhu E3 v Los Angeles představil kromě několika nových her pro Xbox 360 také Kinect, dříve známý jako Project Natal. Dřívější článek prozradil, jak funguje z technického hlediska, nyní se pojďme v krátkosti podívat, co nabídne z praktického pohledu.

Prezentace začala trailerem a ukázkou hraní Call of Duty: Black Ops, následoval Metal Gear Solid: Rising, ukázka týmového hraní a třeba trailer Fable 3. Zaujal mě pouze ten multiplayer, inu, nejsem hráč… Každopádně průběžně probleskovaly zmínky o Kinectu.

A pak to přišlo… Natal žije. A moc mu to jde. Xbox LIVE bude mít upravené rozhraní pro ovládání pohybem a rozpoznání hlasu. Na konzoli je možné mluvit a pokud rozpozná příkaz („Xbox, Play!“), dokáže například pozastavit video, posunout jej zpět nebo vybrat jiné.

Oba způsoby ovládání je možné kombinovat, ukázka předvedla práci s videem a hudbou v Zune. Součástí je i aplikace pro Facebook nebo Last.fm. Designově je ovládání vyřešeno tak, že vaši ruku reprezentuje kurzor na obrazovce, a pokud zastavíte nad položkou menu, je signalizováno, že se chvilku čeká, než se volba potvrdí. Objekt pod rukou se zároveň mírně zvětšuje. Tento styl bude patrně součástí nějaké design guideline, protože se objevoval napříč aplikacemi (včetně her).

Xbox LIVE chce být i komunikační platformou, takže byla předvedena ukázka aplikace Video Kinect, která v podstatě supluje povídání přes webkameru. Pěkné je, že Kinect je otočný a automaticky sleduje pohyb osoby do stran. Tento princip bude prý k dispozici i uživatelům nového Windows Live Messengeru.

Kinect a video

Xbox LIVE bude dostupný všude tam, kde se prodává Xbox 360 (tedy i v České republice).

Pamatujete na chlapce Milo, kterého předvedl Peter Molyneux v dobách, kdy se o schopnostech Natalu spíš jenom spekulovalo? Dnes jsou tu Kinectimals. Hru předvedla holčička, která si pohrála s dravou šelmou. U tohoto dema jsem mimoděk otevřel ústa (a nebylo to poprvé…).

Kinectimals

Mezi dalšími hrami v „launch“ sestavě bude také sada sportů nebo různých dobrodružství třeba na raftu. K vidění jsou třeba na tomto videu:

httpv://www.youtube.com/watch?v=Ju2fthBX6ZE

Nezapojují se pouze vývojáři z herní divize společnosti Microsoft, ale například také Ubisoft se svým fitness simulátorem Your Shape. Tahle „hra“ vypadá velice pěkně a rozhodně půjde použít k serióznímu tréninkovému programu.

Your Shape pro Xbox 360

Poslední „ooo“ moment prezentace – Forza Motorsport. Místo ovladače ruce, místo volantu vzduch a ďábelská rychlost na obrazovce. Kromě fantastické grafiky, kterou Xbox zvládá bez zadýchání, je dechberoucí třeba i pohyb kamery při změně náklonu hlavy (změna pohledu z vnitřku automobilu – viz obrázek) nebo virtuální prohídka vozidla, do něhož se můžete posadit a třeba za sebou zavřít dveře… rukou.

Forza - pohyb kamery spolu s náklonem těla

Forza - virtuální prohlídka vozidla (všimněte si ovládacích ikon)

V závěru prezentace byl ještě představen Xbox s novým faceliftem, 250GB diskem a Wi-fi za stejnou cenu jako předchozí verze. Všichni přítomní v sále jej dostali od Microsoftu zdarma… :)

A kdy se můžeme těšit? Severní Amerika má jako termín uvedení 4. listopadu 2010. Součástí kampaně bude 15 herních titulů a Kinect bude plně kompatibilní se všemi dosud prodanými Xboxy 360.