Visual Studio 2013: Novinky v IDE

Visual Studio 2012 se ještě nestačilo pořádně ohřát na našich discích a už se blíží jeho naleštěný nástupce – verze 2013. V současnosti je ke stažení Preview a v tomto článku si ukážeme shrnutí významných novinek.

Design

Uživatelské rozhraní se dočkalo zásadního přepracování již ve verzi 2012, její nástupce reaguje na připomínky a snaží se jej udělat přehlednější. Jedním z cílů bylo zlepšit kritizovanou špatnou rozpoznatelnost prvků UI.

Ikony hlavního panelu nástrojů jsou tak barevnější (pro srovnání nahoře VS 2013, dole VS 2012):

image

Položky v Solution Exploreru jsou lépe rozlišitelné na první pohled (vlevo VS 2013, vpravo VS 2012):

image

Nová verze také posílila kontrast klíčových prvků. Hover v menu je nyní modrý (na rozdíl od šedého ve verzi 2012) a jsou zvýrazněny linky oddělující jednotlivá podokna IDE.

image

image

Drobným detailem budiž, že oknu Tools -> Options lze konečně měnit velikost.

Editor kódu

Asi nejviditelnější novinkou v editoru je vylepšený scrollbar, který je v podstatě převzatý z Productivity Power Tools. Je třeba jej aktivovat v nastavení a slouží k získání lepšího přehledu nad rozsáhlým kódem. Kromě pozice kurzoru ukazuje třeba, kde jsou chyby a která část je zrovna na obrazovce (včetně chytrého detailu po najetí kurzorem). Na konkrétní místo v kódu lze přejít jedním kliknutím na scrollbar.

image

V případě, že už máte ošoupanou klávesu F12, bude se vám určitě líbit funkce nazvaná Peek Window, která její použití posouvá na vyšší úroveň. Stisknutí klávesové zkratky Alt+F12 totiž dělá totéž, co klasické Go To Definition, ale inline právě v Peek Window.

image

Každé další zmáčknutí Alt+F12 přidá do záhlaví Peek Window jednu tečku, takže je možné se vracet zpět. Všimněte si také podle čísel řádků, že žádný kus kódu není přikrytý – prostě jenom uvolnil místo. Jediným nedostatkem je, že se v podokně nedá editovat. Prý zatím…

U pomůcek přímo v kódu ještě zůstaneme. K metodám a třídám přibyl nenápadný nápis „X references“. Tato funkce se jmenuje Code Lense (v nastavení jako Code Information Indicators) a kromě seznamu odkazů na metodu umí například zobrazit, kdo dělal poslední check-in, počet changestů, proběhlé testy atd.

image

Editor XAML byl rovněž upraven. Funguje například F12 pro přechod na definici vlastností, bindingů, typů a zdrojů (resources). Šikovným detailem je, že přejmenování otvíracího tagu automaticky přejmenuje jeho zavírací protipól.

Vizuální editor Blend obsahuje drobná vylepšení pro lepší pozicování layoutu (pravítka, snapping apod.) a nové ovládací prvky specifické pro Windows 8.1 (DatePicker, TimePicker, SettingsFlyout…). V případě editace HTML je zjednodušená práce s CSS a JavaScriptem.

Editor JavaScriptu byl ochytřen a zvládá Identifier Highlighting, který opravdu analyzuje kód a zvýrazňuje pouze kontextově relevantní použití identifikátoru.

image

Mezi další vychytávky editorů patří třeba:

  • automatické doplňování koncových závorek,
  • klávesová zkratka Alt+Up/Down pro přesouvání řádků nahoru/dolů.

Provázání s účtem

Účet Microsoft se postupně stává středobodem pro stále více produktů – vedle online služeb společnosti Microsoft (Outlook.com, Team Foundation Service…) slouží i k přihlášení do Windows a používá jej například Windows Phone. Visual Studio je tak jenom logickým pokračováním.

Při prvním spuštění se IDE zeptá, zda se chcete přihlásit, a pokud budete souhlasit, stáhnou se vaše nastavení z cloudu. Mimo jiné:

  • UI Theme,
  • klávesové zkratky,
  • nastavení textového editoru.

image

Již žádné zapínání čísel řádků při instalaci čistého Visual Studia!

Debugger

Debugger nyní ukazuje vrácené hodnoty metod.

image

Zároveň bude možné zasahovat i do spuštěného 64bit kódu (Edit and Continue).

Protože moderní aplikace jsou založené na asynchronních voláních, bude pro ně nyní možné vidět Call Stack a sledovat, jak jsme se na dané místo dostali.

 

image

Pro ladění odezvy Windows Store aplikací (což je kritický parametr) přibyl nový nástroj XAML UI Responsiveness Tool.

image

Další

Notifikační bublinky na hlavním panelu Windows, které upozorňovaly například na dostupnout aktualizaci, nyní nahradilo notifikační centrum, kde jsou všechna upozornění na jednom místě a trvale.

image

Co se týká výkonu, pokračovalo se v optimalizaci načítání projektů, takže se nejprve načtou soubory, které jsou aktuálně potřeba, a až poté zbytek solution. U velkých projektů to zabraňuje zaseknutí celého IDE při otvírání. Symbol load je nyní možné stornovat.

Spolu s Visual Studiem se také instaluje nový .NET Framework 4.5.1 (který je součástí i Windows 8.1). Ale to je jiné povídání…

Odkazy

Pokud by vás novinky zajímaly ve větším detailu, zkuste následující odkazy:

One thought on “Visual Studio 2013: Novinky v IDE

  1. Pingback: Visual Studio 2013 Launch - Czech MSDN Blog - Site Home - MSDN Blogs

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *