Přechod na Office 2010 – zbraně do boje s pásem karet

Když Microsoft představil v Office 2007 nové rozhraní (přezdívané Ribbon, česky Pás karet), spousta uživatelů jej odmítla adaptovat. I dnes existuje množství lidí, kteří mají s přechodem na novou verzi problémy a software je tak pro ně více soupeřem než pracovním nástrojem. Podívejme se na pár zbraní, s jejichž pomocí je možné nad technikou zvítězit.

Pás karet (Ribbon)

Předně – ačkoliv existují způsoby, jak pás karet nahradit původním rozložením, nebudeme se jimi tady zabývat. Cílem je pochopení a přizpůsobení, nikoliv únik. Společnost Microsoft o potížích ví a připravila celý portál, který se přechodem zabývá. Jeho součástí je i několik šikovných nástrojů, které si nyní představíme.

Hledáme příkazy

Používáte-li dlouhodobě třeba Word, patrně již máte naučeno, kde které příkazy jsou, a nové rozhraní pro vás znamená, že musíte hledat, kam byly přesunuty. V takovém případě může přijít vhod webová aplikace, která simuluje Word 2003 (nebo Excel, nebo OneNote či zkrátka jakoukoliv aplikaci systému Office) a po výběru příkazu vás navede na místo, kde jej hledat ve verzi 2010.

Interaktivní průvodce poprvé - Word 2003

Interaktivní průvodce podruhé - Word 2010

V případě, že si chcete seznamy příkazů vytisknout, je připraven sešit Excelu, v němž je mapování z verze 2003 na 2010 ve stručné podobě.

Sešit Excelu s mapováním příkazů

Poznámka: totéž pro verzi 2007 naleznete na jiné stránce.

Seznámení stručně

Jako rychlý přehled, co je nového a kam se poděly známé nabídky, může sloužit série dokumentů nazvaná Průvodci migrací na systém Office 2010. (Ke stažení je průvodce pro Word, Excel, Outlook, Access, PowerPoint a OneNote.) Čtenář v nich najde odpovědi na otázky jako: „Kde je náhled před tiskem?„, „Kudy ke kontrole pravopisu?„, „Fungují nadále původní klávesové zkratky?„, „Jak vrátit řádkování z Wordu 2003?“ apod.

Průvodce migrací na Word 2010

Experiment

Jako laboratorní experiment testovaný na veřejnosti vznikl v Office Labs doplněk hledání příkazů. Měl by fungovat tak, že po instalaci se objeví nová karta „Vyhledávání příkazů“ s políčkem, které prohledává příkazy a rovnou je nabízí v podobě tlačítka.

Search Commands česky

Mně se doplněk zprovoznit nepodařilo (a není se čemu divit, oficiální web uvádí, že jedinou podporovanou jazykovou verzí je anglická), nicméně český web jakýsi obrázek uvádí… V každém případě se jedná o experiment, s kterým se zatím oficiálně v žádném produktu nepočítá a netýká se jej jakákoliv záruka.

Tip

Na závěr malá rada. Pokud používáte stále stejnou sadu příkazů a do netradičních vod zabrousíte jen výjimečně, není nic jednoduššího, než si je připnout na panel Rychlý přístup vlevo nahoře. Pás karet pak můžete úplně schovat a používat jej jen ve zvláštních případech. Dělám to tak třeba v Outlooku:

Panel Rychlý přístup v Outlooku

1. kliknutím na šipečku směřující dolů se otevře nabídka

2. v ní stačí zvolit již předvybrané příkazy, nebo kliknout na „Další příkazy…

3. a z palety všech dostupných příkazů vytvořit svou vyvolenou sestavu

4. nyní je možné pás karet skrýt

Závěr

Shrnuli jsme si několik pomůcek, s nimiž můžete lépe poznat nové rozhraní systému Office a které vám, pokud máte s přechodem problémy, doufám pomohou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *