Plakát: Jak se tvoří web

Tvorba velkého webu je vcelku složitý a náročný proces, který mnoho lidí nechápe. Microsoftí laboratoře MIX Labs se zabývají mimo jiné i tvorbou infografiky (projekt Descry) a ve spolupráci s firmou XPlane v roce 2009 vytvořily plakát o velkém rozlišení, který jej vtipně demonstruje.

Dala se zakoupit papírová verze, my ale budeme mluvit o její počítačové inkarnaci. U takové věci nastává okamžitě problém – jak šířit 100 megapixelů po internetu? Odpovědí je Silverlight a DeepZoom. Technologie DeepZoom obrázek rozdělila na menší čtverce, které se načítají postupně, jakmile jsou potřeba (třeba když zoomujete na určité místo). Díky tomu je možné dosáhnout velkých detailů, vysoké kvality a zároveň minima přenášených a ukládaných dat. Přiblížení je navíc zcela plynulé.

Elektronická podoba plakátu je obohacena o interaktivní prvky, které po najetí myší zobrazí popisek – někdy vtip, jindy vysvětlení toho, co se na daném místě zrovna děje. Zároveň je možné celým plakátem posunovat a přibližovat si zvolená místa.

Kvalita je maximální i při velkém přiblížení (DeepZoom)

Pakliže jste se s plakátem ještě nesetkali a zaujal vás, pohrajte si s ním a sledujte projektovou manažerku, která vás provede vývojovým procesem. Je to rozhodně zajímavý výtvor a sem tam i pobaví. http://www.visitmix.com/labs/descry/awebsitenameddesire/