Betatestování a nový Windows Store

Spolu s přechodem na nový Dev Center se mezi vývojáři rozšířilo zmatení ohledně možností betatestování aplikací. Je možné appku nastavit jako Beta? Dá se pak přepnout do finálního stavu? Funguje to na všech platformách? V tomto přehledu najdete odpovědi.

Všechny aplikace ve Storu, bez ohledu na to, jestli jsou určeny k testování, nebo pro koncové uživatele, musí projít certifikačním procesem. Klíčové je potom nastavení v sekci Distribution and visibility při vytváření nové Submission:

image_thumb

Jak vidíte, mísí se v něm různé podmínky pro různé verze systémů. Úplně chybí režim „Beta“, na který jsme byli zvklí u Windows Phone (i když za chvíli uvidíte, že byl v určité podobě zachován). Pojďme si je trochu rozkrýt.

Důležité: Verze operačního systému přestavuje systém, na který chceme instalovat, nikoliv systém, na který cílí balíček aplikace.

Promo kódy (Windows 10)

První případ je, když chcete betatestovat aplikaci na zařízeních s Windows 10. Tehdy zvolíte poslední možnost: Hide this app and prevent acquisition. Customers with a promotional code can still download it on Windows 10 devices.

 • Aplikace nebude vyhledatelná ve Storu.
 • Aplikace nebude dostupná přes přímý odkaz.
 • Aby si ji mohl kdokoliv stáhnout, bude muset zadat promotional code (promo kód).
 • Aplikace nebude dostupná na Windows 8, Windows 8.1 ani Windows Phone 8.1.

Po skončení certifikace je potřeba vygenerovat kódy v sekci Monetization –> Promotional codes.

Promotional codes

Order codes

Po chvíli dostanete požadovaný počet kódů spolu s odkazy na jejich aktivaci. Platnost je šest měsíců. Jakmile uživatel kód využije a aplikaci nainstaluje, již není možné mu zabránit, aby ji používal („odebrat“ mu přístup). Pokud má aplikace nastavenou cenu, díky promo kódu ji lze stáhnout zadarmo.

 • Update provedete přes novou Submission, kdy necháte nastavení Distribution and availability beze změny.
 • Konec betatestu provedete přes novou Submission, kde nastavíte Anyone can find your app in the Store.
 • Přepínat můžete dle libosti.

Pokud byste vybrali Anyone can find your app in the Store nebo Hide this app in the Store. Customers with direct link to the app’s listing can still download it…, budou moci držitelé promo kódů stáhnout aplikaci zdarma bez ohledu na cenu a operační systém (pouze v druhém případě nefunguje odkaz pro Windows 8 a 8.1).

Pozn.: Může se stát, že na Windows (Phone) 8.1 se ukáže popisek „Buy“ i při použití promo kódu. Aplikace se přesto stáhne zdarma.

Přímé odkazy (Windows Phone 8.1 a starší, Windows 10)

Pokud zvolíte druhou možnost: Hide this app in the Store. Customers with direct link to the app’s listing can still download it, except on Windows 8 and Windows 8.1.

 • Aplikace nebude vyhledatelná ve Storu.
 • Aplikace bude dostupná přes přímý odkaz.
 • Aplikace nebude dostupná pro Windows 8 a Windows 8.1.

Vyjmenovaní uživatelé (Windows Phone 8.1 a starší)

Další volba se nejvíce podobá režimu Beta ze starého Windows Phone Storu. Po vybrání Hide this app and make it available only to the people you specify below, who can download this app on Windows Phone 8.x devices. A promotional code may be used to download this app on Windows 10 devices můžete specifikovat Microsoft Accounty uživatelů, kterým bude dovoleno aplikaci stáhnout.

 • Aplikace nebude vyhledatelná ve Storu.
 • Aplikace bude dostupná vyjmenovaným uživatelům na základě přímého odkazu.
 • Aplikace nebude dostupná pro ostatní přes přímý odkaz.
 • Aplikace nebude dostupná na Windows 8 a Windows 8.1.
 • Aplikace bude dostupná na Windows 10 pouze přes promo kód.

Aby šlo tuto volbu vybrat, aplikace nesměla být nikdy předtím publikovaná jako veřejná. Zároveň je možné změnu provést pouze jednou – jakmile režim vyjmenovaných uživatelů opustíte, již do něj nelze aplikaci vrátit.

Sideloading (Windows 8/8.1)

Při testování aplikací na Windows 8 a Windows 8.1 v omezeném okruhu uživatelů máte možnost sideloadingu – rozešlete uživatelům aplikační balíček spolu s PowerShell skriptem a necháte je aplikaci nainstalovat, aniž by prošla Storem. Předpokladem je, aby měli vývojářsky odemčený počítač.

Alternativou pak může být distribuce přes interní Company Portal nebo nástroje pro správu infrastruktury (jako Windows Intune nebo System Center). Tyto metody fungují i pro ostatní verze Windows (Windows Phone 8.1 a starší a Windows 10), ale vzhledem k lepší podpoře přímo ve Storu jsou zbytečně komplexní. Více informací najdete na blogu.

Shrnutí

Metoda Windows Phone 8.1 a starší Windows 8/8.1 Windows 10
Promo kódy Ne (kromě veřejných aplikací) Ne (kromě veřejných aplikací) Ano
Přímé odkazy Ano Ne Ano
Vyjmenovaní uživatelé Ano Ne Ne (pouze s promo kódem)
Sideloading Ano Ano Ano

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *