V dubnu vyšel první Service Pack pro Visual Studio 2010. Na rozdíl od balíčku pro Windows 7 obsahuje spoustu novinek a vylepšení, a protože se mi právě stahuje, podívám se, co je v něm zajímavého.
Jen tak namátkou:
- Prohlížeč nápovědy. Speciální aplikace pro procházení dokumentace byla součástí dřívějších verzí Visual Studia a vypadá to, že se vrací zpět. Milé, otvírání v Opeře mi nikdy moc nesedlo.
- Silverlight 4. Součástí balíčku jsou Silverlight 4 Tools, takže je možné tvořit aplikace cílené právě na tuto technologii a využívat novinky, které přináší.
- Pro Windows XP a Windows Server 2003 bylo ve výchozím stavu povoleno softwarové vykreslování. Mělo by to vylepšit stabilitu a výkon. Ještě se podívám, jak to nastavit i na Windows 7… nemám zkrátka nejmladší notebook.
- Podpora pro IIS Express umožňuje jej používat při vývoji webových aplikacích jako webový server. Pokud IIS Express nemáte, je potřeba jej nejprve nainstalovat (buď přímo, nebo prostřednictvím Web Platform Installer).
- Editor nyní podporuje syntaxi Razor pro míchání HTML a programového kódu ve views webových aplikací (velmi zjednodušeně řečeno). Protože se jedná pouze o podporu, je pro její využití nutné nejprve Razor stáhnout.
- Pokud vám tedy na počítači chybí IIS Express, Razor nebo SQL Server Compact a pokusíte se otevřít webový projekt, který je využívá, nabídne Visual Studio jejich stažení. Integruje totiž Web Platform Installer, přes který jsou k dispozici.
- IntelliSense nyní umí HTML 5 a CSS 3. K dispozici je i validace kódu.
- V editoru XAMLu lze procházet styly přiřazené komponentám. Designer podporuje Sample Data, takže je možné přímo ve Visual Studiu ladit prvky tak, jak budou vypadat v provozu.
- A mimo jiné stovky opravených chyb…
Instalace trvala hodinu a půl. Velkou část zabralo stahování komponent (holt špatné připojení k internetu), ale nezanedbatelnou dobu trvala i samotná instalace, která tak vytížila disk, že se s počítačem v podstatě nedalo nic dělat. Plusové body získává program za to, že instaloval stažené komponenty zatímco běžel download dalšího balíčku – možná to proces o něco urychlilo.
Protože se vyžaduje restart, zatím jsem novinky netestoval (a ještě nějakou dobu patrně nebudu – můj notebook rád spí).